Linux

niektórzy z Was co śledzą…

niektórzy z Was co śledzą newsy znają ostatnie wydarzenia, Richard Stallman zrezygnował z funkcji prezydenta Free Software Foundation (organizacji którą założył) po wpisie w której bronił gościa z MIT który się zabawiał na wysepce Epsteina (pedofil lobbysta któremu popełniono samobójstwo w wysoce monitorowanym więzieniu powiązany z wieloma celebrytami, głośna sprawa w USA)

Jest dużo artykułów, ale co mnie rozwaliło to to że Stallman chyba wylądował na bruk jako bezdomny i prosił ludzi o zakwetrowanie. Niby normalka ale te wymagania, poczytajcie xD

I am looking for a room in a shared house or apartment as an interim place where I could stay for at least two months. Ideally I would have the option of staying for up to six months, but I could do without that.
I’d like it to be located within 15 minutes walk of a subway line (not counting the Green Line beyond Kenmore), or a high frequency bus line such as #1 or #77, or #71, #73 or #66. The point is it should not be so hard to get to Cambridge or Downtown Boston that it dissuades me from going.
There should not be a cat (unless hypoallergenic), or a dog that jumps up excitedly on people (unless quite small), or a digital listening device such as Echo, Siri or „Hello Google”, or a card lock that records who opens the door. I will ask about cameras.

to jest mocne:

I’d like there to be a large supermarket in walking distance or close to a nearby subway station.

Źródło: https://archive.is/xt8sK

Więcej do poczytania i gdzie to znalazłem: https://www.reddit.com/r/StallmanWasRight/comments/db9tqi/in_defense_of_richard_stallman/

#stallman #foss #linux #gnu #richardstallman #epstein