Linux

Ku*wa mirki to co się dzisiaj…

Ku*wa mirki to co się dzisiaj odjebało w robocie to ja nawet nie wiem. Chodzę zdenerwowany i przeglądam bilety do meksyku. Może ktoś z Was wie jak przywrócić backup 10TB przez noc? Ale od początku…

Przyszedłem dziś do #pracabaza jak człowiek na 10. Zajmuję się programowaniem w HTML dla pewnej znanej poznańskiej firmy internetowej ( nazwy nie mogę zdradzić ). Prowadzimy dość duży portal społecznościowy. Pracuję tu trochę więc czasem szkołę stażystów. Wczoraj przyszedł jeden Ukrainiec na staż. Dostał ode mnie rutynową misję przeszukania i skasowania rekordów w bazie danych zawierające słowo „serwerownia”. Proste zadanie, no co może się wydarzyć… a no wiele.

Wracam po godzinie a ten po ichniejszemu się na mnie wydziera. Nie wiedziałem o co mu chodzi więc zajrzałem w ekran stażowego Acera. Gość nie dodał klauzuli WHERE do DELETE i baza od 10min się usuwa. Nie muszę chyba dodawać, że to była produkcja. Spanikowany rozchodzę to szambo i powtarzam myśl cecyl, myśl.

Bingo! Kill process, rollback. Dupa – cała baza się zawiesiła. To duża baza, użytkownicy dodają ok 10k rekordów na minutę. W takich momentach zwykle wciskam reset w serwerze, udałem się zatem do serwerowni by dokonać rytuału.

Jest i on, szumiąca maszyna wesoło mrugająca diodami matka kontentu naszej firmy. Serwer. Obok siedzi Andrzej – firmowy informatyk. Za rok idzie na emeryturę. Podchodzę, wciskam guziczek rozwiązania wszelakich problemów i liczę do 100 tak jak mnie kiedyś Andrzej uczył na moim stażu… 97, 98, 99, 100. W międzyczasie żegnam się z Ukraińcem – pracował tylko do 13:00 i już musiał pilnie wyjść. Wracam do serwera – cisza. Power – cisza.

O_kurwa.jpg Andrzej pomusz. Diagnoza – zjebany zasilacz. Ponoć tragedii nie ma bo to zapasowy serwer który rozładowywał ruch na portalu firmy tak by była wysoka responsywność ale i tak muszę wgrać backup na nową maszynę i oddać z pensji za straty. #pytaniedoeksperta #pytanie co to za pliki *.IMG *.tar.gz i *.SQL? Nie mam pojęcia co mam z nimi zrobić a tylko to mi dał Andrzej. Użytkownicy skarżą się na spadek wydajności serwerów. Potrzebuję tej pracy, pomuszcie…

#sql #bazadanych #it #programowanie #programista15k #php #serwery #linux

pokaż spoiler #heheszki #januszebiznesu #wykop #pasta