Linux

Z cyklu #szachy i…

Z cyklu #szachy i #gimbynieznajo i #technologia

Kiedyś w roku około 2000 miało się taki o to „komputer” szachowy (lub podobny model – pic). Wciskało się mu bierki z pola źródłowego, do pola docelowego i w ten sposób „przekazywało” mu ruch. To z kolei „odpowiadało” podświetlając współrzędne, trzeba było wcisnąć pole o podświetlonych współrzędnych, wtedy „podświetlał” pole docelowe. I tak się to grało w tym paleozoiku szachowym kiedyś, weź tu zagraj bulleta z czymś takim, by się to prędko uszkodziło bo czasem trzeba było mocniej wcisnąć, co by styki do przekazania ruchu zaskoczyły ( ͡° ͜ʖ ͡°).

PS To coś miało siłę około 2000 ELO. Teraz głupi stockfish w malutkim iPhone SE jest z 20x silniejszy mając jedynie 0.01s na ruch i 1% baterii.

Tu film z tego jak to działało (inny model z kolei): https://www.youtube.com/watch?v=7sAvribpPvA

Ponadto #gimbynieznajo ale zanim powstały chess.com, lichess.org czy chess24, czyli powszechne dobra dzisiejszej cywilizacji szachowej, to było coś takiego jak FICS, gdzie grało się z innymi we wczesnym holocenie komputerowym. Się człek mordował by się do tego podłączyć jak do jakiegoś IRCa w roku 1990 z poziomu amigi, a jak już się podłączył, to komendami jak #linux czy #unix rzucał wyzwanie. I często odpowiadał jakiś paździoch spryciarz, co miał zapuszczonego chessmastera 3000 w oknie obok z rankingiem wystarczającym na Twoją solidną muckę w każdej partii. (ಠ‸ಠ)

Także ten, kiedyś to było.

#programowanie #feels